• شماره جدید
weekly-issue, هنر

یک اشتباه و برکناری از مراسم اسکار و گرفتن محافظ

مراسم اسکار 2017
مراسم اسکار 2017
مراسم اسکار 2017

مونا رحمانی-آنکارا

مراسم اسکار امسال نیز همانند سال های قبل با شور و هیجان زیادی برگزار شد و علاقه مندان به سینما، فیلم و هنر مثل سال های قبل در اقصی نقاط جهان منتظر اعلام نتایج بودند.

اکرچه همه چیز بر طبق برنامه پیش رفته بود و همه چیز عادی و مثل مراسم سال های قبل بود، اما یک اتفاق عجیب اسکار امسال را بیش از دوره های قبل پر بحث و خاطره انگیز کرد.

به هنگام اعلام برنده بهترین فیلم اسکار امسال پاکت اشتباهی به اعلام‌کنندگان برنده بهترین فیلم داده شده بود، در نتیجه نام فیلم عالم هپروت به عنوان بهترین فیلم خوانده شد در حالیکه لحظاتی بعد اعلام شد برنده اصلی فیلم مهتاب است.

در اتفاقی بی‌سابقه، وارن بیتی که همراه فی داناوی برای معرفی بهترین فیلم روی صحنه رفته بود، هنگامی که پاکت برنده بهترین فیلم را باز کرد، نام برنده را نخواند.

وی کمی مکث کرد و کاغذ داخل پاکت را به فی داناوی نشان داد؛ فی داناوی پاکت را نگاه کرد و در حالیکه هردو لحظاتی پاکت را در دست داشتند، فی داناوی نام فیلم عالم هپروت (لا لا لند) را برنده اعلام کرد.

به طور معمول تهیه‌کنندگان و اعضای فیلم لا لا لند همگی به روی صحنه رفتند و حرف زدند و جوایزشان را گرفتند اما در حالیکه همگی روی صحنه بودند ناگهان جوردن هورویتز، یکی از تهیه‌کنندگان فیلم لا لا لند، برگشت و گفت: «ببخشید، اشتباهی شده است»

کسی باروش نمی شد و همه فکر می‌کردند بخشی از شوخی‌های مراسم است. اما لحظاتی نگذشت که معلوم شد که فی داناوی به اشتباه نام عالم هپروت را خوانده و برنده اصلی مهتاب  (مون لایت) است.

جوردن هورویتز سپس روبسوی دست‌اندکاران فیلم مهتاب کرد و گفت: «(دست‌اندکاران فیلم) مهتاب، شماها برنده بهترین فیلم شده‌اید؛ نه جوک نیست.» او سپس از آنها خواست تا به روی صحنه بروند و جایزه را بگیرند.

تهیه‌کنندگان عالم هپروت که روی صحنه بودند مجبور شدند پایین بیایند و جای خودشان را با تهیه کنندگان مهتاب عوض کنند و اسکارهای را که در دست داشتند را به آنها تحویل دهند.

ظاهرا پاکتی که به دست وارن بیتی رسیده، پاکتی بوده که حاوی اسم اما استون برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن بوده، به همین دلیل وارن بیتی برای اعلام نام برنده بهترین فیلم دچار سردرگمی می‌شود.

سپس وارن بیتی سپس پشت میکروفون رفت و گفت: «می‌خواهم به شما بگویم که چه اتفاقی افتاد؛ پاکت را باز کردم، و در آن نوشته بود اما استون، لا لا لند. به همین دلیل بود که نگاهی طولانی به فی (داناوی) و همین طور شماها کردم… مهتاب است برنده بهترین فیلم.»

شرکت “پرایس‌واترهاوس‌‌کوپرز” که ده‌ها سال است مسئولیت رأ‌ی‌گیری و برگزیدن برندگان اسکار را بر عهده دارد دو کارمند خود را در رابطه با اشتباه بزرگی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ پیش آمد، مجازات کرد. به گفته مسئولان این شرکت این دو در آینده نقشی در مراسم اسکار نخواهند داشت.

برایان کالینان و مارتا رویز دو کارمند این شرکت که در اهدای جوایز اسکار ۲۰۱۷ در شامگاه یکشنبه ۲۶ فوریه (۸ اسفند) مسئولیت داشتند مراسم اسکار دیگری را تجربه نخواهند کرد.

این دو نفر سال‌ها بود که مسئول رساندن پاکت‌های اسامی برندگان به افراد اهداکننده جوایز اسکار بودند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که برایان کولینان و مارتا رویز در رسانه‌های اجتماعی با موجی از تهدید به مرگ مواجه شده اند. گفته می شود که آدرس منازل و عکس اعضای خانواده آنان در اینترنت منتشر شده است.

شرکت «پرایس هاوس کوپرز» می گوید برای این دو کارمند خود محافظ تعیین کرده است تا از خانه‌های آنان حفاظت می کنند.

شرکت حسابرسی اقتصادی «پرایس‌واترهاوس‌‌کوپرز» که برگزارکننده اصلی مراسم اسکار است بابت این اشتباه عذرخواهی کرده است. تیم رایان، مدیر این شرکت به مجله «ورایتی» گفته است، کالینان از این اشتباه به شدت ناراحت است، اما او در این احساس تنها نیست و ما همه حس بدی داریم.

شرکت یادشده بیش از هشتاد سال است که مسئولیت اهدای جوایز اسکار به برندگان را بر عهده دارد. نام برندگان تا انتها مخفی می‌ماند و در پایان کار تنها دو تن از کارکنان از نتایج خبر دارند.

اسامی برندگان در ۲۴ بخش در حالی که به شدت از آن‌ها محافظت می‌شود سرانجام در پاکت‌های مهر و موم شده‌ای در دو کیف دستی جداگانه به مراسم اهدای جوایز آورده می‌شود.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید