• شماره جدید
weekly-issue, خبر, روابط بین الملل

تصمیم ترامپ، هرج و مرج و عصبانیت را به جا گذاشت

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا

دونالد ترامپ روز جمعه گذشته دستوری را با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایران، سوریه، سودان، یمن، عراق، لیبی و سومالی آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

این دستور ترامپ مورد اعتراض فعالان حقوق بشر و برخی زا سیاستمداران دنیا و آمریکا قرار گرفته است.

دستور اخیر و بحث‌برانگیز دونالد ترامپ حتی اعتراضات و انتقادات شماری از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه را در پی داشت، از جمله سناتور جان مک‌کین و لیندسی گراهام.

به اعتقاد این دو شخصیت جمهوری‌خواه، اکثریت بزرگ مسلمانان جهان هم‌پیمان آمریکا در مبارزه با داعش هستند و ایدئولوژی‌های تنفربرانگیز این گروه را رد می‌کنند و از این رو دستور ترامپ باعث تقویت تروریسم و پیوستن نیروهای تازه به داعش خواهد شد و نه بهبود وضعیت امنیتی آمریکا.

این حرف با واکنش سریع دونالد ترامپ مواجه شد که در حساب توییتر خود سناتور مک کین و گراهام را متهم کرد در عرصه مبارزه با مهاجران غیرقانونی ضعیف عمل کرده اند و همواره به دنبال “به راه انداختن جنگ جهانی سوم هستند.”

علیرغم بالا گرفتن اعتراضات علیه دستور دونالد ترامپ مبنی بر تعلیق ورود شهروندان ایران و شش کشور با جمعیت عمدتا مسلمان به آمریکا، آقای ترامپ از تصمیمش محکم دفاع کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه (۲۹ ژانویه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسلمانان را هدف قرار نداده بلکه برای مبارزه با «تروریسم» و تامین امنیت کشورش دستور را صادر کرده است،

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید