• شماره جدید
خبر, سیاست

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهور اسبق ایران درگذشت

علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور ایران از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶
علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور ایران از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶
علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور ایران از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و رییس مهور اسبق این کشور، در سن ۸۲ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت.

شامگاه یکشنبه، هاشمی رفسنجانی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان شهدای تجریش تهران منتقل و بعد از گذشت یک ساعت خبر درگذشت او تایید شد.

محمد حاجی آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران، گفته است که آقای هاشمی ساعت شش بعداز ظهر (به وقت تهران) “به طور ناگهانی دچار ایست کامل قلبی” شد و به یک بیمارستان دولتی انتقال یافت..

رسانه های ایران دلیل مرگ وی را ایست قلبی اعلام کرده اند.

هیات دولت سه روز عزای عمومی اعلام کرده و گفته روز سه‌شنبه که مراسم خاکسپاری او برگزار می‌شود، تعطیل عمومی خواهد بود.

رفسنجانی یکی از یاران نزدیک به خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹ بود و مسئولیت های فراوانی را در جمهوری اسلامی عهده دار بود. او سکان ریاست جمهوری را از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ به دست گرفت.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، اکبر هاشمی رفسنجانی به حمایت از میر حسین موسوی پرداخت و در مقابل، محمود احمدی نژاد و حامیانش بخش مهمی از تبلیغات انتخاباتی خود را بر حمله به کارنامه سیاسی و اقتصادی هاشمی رفسنجانی و خانواده اش متمرکز کردند.

اکبر هاشمی رفسنجانی بعد از آن انتخابات جنجالی، در اظهارنظرهای جداگانه به ابراز تردید در مورد نتایج انتخابات و انتقاد از شیوه برخورد با معترضان پرداخت که خبرسازترین آنها، یک ماه بعد از انتخابات و در جریان خطبه‌های وی در مراسم نماز جمعه تهران بود. به دنبال آن خطبه ها، اکبر هاشمی رفسنجانی که از سال ۱۳۶۰ از ائمه جمعه پایتخت بود، تا پایان عمر از امامت نماز جمعه تهران محروم شد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید