• شماره جدید
حوادث

جو کاکس قربانی “بریگزیت”

جو کاکس قربانی "بریگزیت"
جو کاکس قربانی "بریگزیت"
جو کاکس قربانی “بریگزیت”

لندن: مینا الدروبی

توماس میر توسط دادگاه انگلیس یک فرد تروریست شناخته شد. جو کاکس نماینده پارلمان انگلیس در مقابل یکی از مراکز عمومی  توسط توماس میر مورد اصابت گلوله و ضربات چاقو قرار گرفت. او چند روز پیش از برگزاری همه پرسی جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا به قتل رسید.

در روز شانزدهم ژوئن، توماس میر (53 ساله) با ضرب چاقو کاکس را در بریستال واقع در یورکشایر غربی به قتل رساند. این حادثه دقیقا یک هفته قبل از همه پرسی جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا اتفاق افتاد.

میر در هنگام حمله به کاکس چندین بار جمله “اول بریتانیا” را فریاد زده بود. قاضی دادگاه گفت “خانم کاکس “میهن پرست” واقعی است نه میر”. دادستانی گفت “عامل قتل “حس نفرت” بوده و جنایت های او “یک اقدام تروریستی” است”.

خانم کاکس نماینده پارلمان از حوزه باتلی و اسپن” در حالی کشته شد که عازم شرکت در کنفرانسی در حوزه انتخابیه خود بود. او در برابر دو تن از معاونان خود مورد حمله قرار گرفت و این حادثه برای حوزه انتخابی کاکس شوک آور بود.

کاکس (41 ساله) با تفنگ با برد کوتاه و با ضربات چاقو به قتل رسید. برنارد کن برای جلوگیری از قتل کاکس تلاش کرد. پلیس در جریان تفتیش خانه توماس میر که در نزدیکی صحنه جرم قرار داشت مطالبی مربوط به نازیسم کشف کرد.

توماس میر که پلیس موفق به یافتن مطالبی مربوط به نئونازیسم در خانه اش شد از دادگاه خواستار صدور حکم تبرئه شد. این در حالیست که او هیچ سند و مدرکی مبنی به بی گناهی خود ارائه نکرد.

اما به هر حال، هیئت منصفه اولد بیلی پس از تنها 90 دقیقه توماس میر را مجرم شناخت. این حکم بعد از آن صادر شد که دادستان به تشریح این جنایت پرداخت و گفت که توماس میر بعد از اینکه نتوانست در ابتدا کاکس را به قتل برساند دوباره برگشت و او را به ضرب گلوله و ضربات چاقو در فضای آکنده از رعب و وحشت در حوزه انتخابیه کاکس به قتل رساند.

قاضی دادگاه، قبل از صدور حکم متهم صراحتا بر اهمیت توجه به انگیزه های میر تاکید کرد و به نقش راستگرایان افراطی و هواداران دیدگاه های مربوط به حاکمیت سفیدپوستان و رابطه این دو با این جنایت قتل اشاره کرد. او افزود که این نکته یک جنبه اضافی به پرونده کاکس می دهد که باید در صدور حکم مجازات مورد نظر بگیرد.

زمانی که کاکس مورد حمله قرار گرفت به معاون خود فضیله اصوات و مددکار اجتماعی ساندرا میجر گفت “بروید کنار، بگذارید به من حمله کند. نگذارید به شما آسیبی وارد کند.” وی در جریان بازداشت به پلیس گفت که “یک فعال سیاسی” است. هنگامی که توماس میر برای نخستین بار در دادگاهی در لندن ظاهر شد در معرفی خود گفت “مرگ بر خائنان، آزادی برای بریتانیا”.

کاکس از سوی تندروها مورد هدف بود و این نکته آشکار است. او همواره، آشکارا از ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا حمایت می کرد و دارای دیدگاهی لیبرال در مورد مهاجرت بود. کاکس پس از مرگ، به عبارت “عوامل مشترک” شهرت یافت. این عبارت از آخرین سخنرانی وی در پارلمان گرفته شده است. کاکس در سخنرانی یاد شده گفت “ما با ماندن در اتحادیه اروپا یکپارچه تر هستیم و عوامل مشترک بیش از نقاط اختلاف ما است.”

کاکس در همان حوزه انتخابیه که در پارلمان نمایندگی می کرد بزرگ شده بود. او علاقه زیادی به خانواده خود داشت.

عبارت “عوامل مشترک” نشانگر تمایل کاکس به اتحاد و برابری برای همه و سخن گفتن به نیابت از فقرا و ستمدیدگان بود.

کاکس در انتخابات 21015 از حوزه “باتلی و اسپن” به پارلمان راه یافت و موفق به افزایش شمار اعضای حزب کارگر به 6051 نفر شد. این حزب اکثریت پارلمان را به دست داشت (شمار اعضای حزب کارگر در پارلمان در انتخابات 2010، 4406 نفر بود). کاکس همیشه می گفت به اینکه از حوزه انتخابیه ای که در آن زاده شده به پارلمان راه پیدا کرده افتخار می کند. او در سال 1995 از دانشگاه کمبریج فارغ التحصیل شد و از آن به بعد وارد حوزه سیاست شد. بعد از آن، در سازمان های خیریه مثل “اکسفام” و “کودکان را نجات دهید” و “انجمن ملی جلوگیری از خشونت علیه کودکان” مشغول به کار شد. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس گفت “او زنی فوق العاده و با استعداد است. او مدافع حقیقی عدالت و صلح است.”

 

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید