• شماره جدید
محیط زیست

کشورهای جهان بر سر کاهش گازهای گلخانه ای به توافق رسیدند

گازهای گلخانه ای و انرژی های نو

کشورهای شرکت‌کننده در نشست محیط زیست در کیگالی متعهد شده‌‌اند که از ساخت یخچال و کولرهایی که با گاز گلخانه‌ای (هیدروفلوروکربنها و ترکیبات مشابه بطور مشخص گازهای خننک‌کننده) کار می‌کنند، خودداری کنند.

توافق نمایندگان ۲۰۰ کشور جهان برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای کنفرانس کیگالی ساعت‌ها به طول انجامید و نگرانی‌های فراوانی پیرامون شکست این نشست وجود داشت.

وینست بیروتا، وزیر منابع طبیعی و مواد خام روندا  در ابن زمینه می گوید: «نمایندگان تمام کشورهای حاضر موارد تکمیلی و مصوبات را امضا کرده‌اند.»

در مذاکرات اخیر بحث بر سر گسترش پروتکل مونترال بود. در این پروتکل که در سال ۱۹۸۷ در مونترال کانادا به تصویب رسید کشورهای جهان تصمیم گرفته بودند که برای حفاظت از لایه اوزون زمین از تولید گازهای گلخانه‌ای یا ترکیبات هیدروفلوروکربنها خودداردی کنند و برای محصولات صنعتی گزینه‌های مناسب دیگری بیابند.

تخریب لایه اوزون زمین سبب اصابت پرتوهای مضر خورشید به زمین می‌شود و در نهایت گرمایش زمین را نیز تسریع می‌کند.

در توافق کیگالی کشورهای جهان به سه گروه تقسیم شده‌اند که در گروه اول کشورهای صنتعتی و پیشرفته قرار دارند.  کشورهای در حال توسعه نیز به دو زیرگروه تقسیم شده‌اند. کشورهای صنتعتی باید تا سال ۲۰۱۹ استفاده از هیدروفلورکربن‌ها را ۱۰ درصد و تا سال ۲۰۳۶ حدود ۸۵ درصد کاهش دهند.

کشورهای در حال توسعه (گروه اول تا سال ۲۰۲۴ و گروه دوم تا سال ۲۰۲۸) موظفند که استفاده از گازهای گلخانه‌ای را کنترل کرده و سپس دست به کاهش آن از تاریخ‌های یاده‌شده بزنند. ایران، هند، پاکستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در گروه دوم کشورهای در حال توسعه هستند که زمانی بیشتر در اختیار آنها برای کاهش گازهای خنک‌کننده گذاشته شده است.

 

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید