• شماره جدید
طب سنتی, هارواد هلث

بهترین روش حفظ سلامت پاها و مچ پاها

درمان صافی کف پا با انجام حرکات اصلاحی همچون یوگا و شنا به جای تمرین های فعال
درمان صافی کف پا با انجام حرکات اصلاحی همچون یوگا و شنا به جای تمرین های فعال
درمان صافی کف پا با انجام حرکات اصلاحی همچون یوگا و شنا به جای تمرین های فعال

هاروارد:

شاید تشخیص زودهنگام علائم بیماری و تلاش برای دستیابی به درمان مناسب راهکار نجات از ابتلا به بیماری مزمن باشد.

ما گاهی اوقات یکی از مهم ترین اندام حرکتی عامل راه رفتن و حفظ توانمندی آن در سنین پیری را نادیده می گیریم: آری، مقصود همان سلامتی پاها و مچ پاها است. شاید تاکنون ناراحتی های مربوط به پا برایمان پیش نیامده باشد یا اینکه درد در ناحیه پاها و مچ پاها را ناشی از افزایش سن بدانیم. اما عدم توجه به ناراحتی های پا یا مچ پا ممکن است رنج و دردهای غیر ضروری برای مدت های طولانی به دنبال داشته باشد و باعث ناتوانی در انجام امور بدیهی همچون رانندگی یا حمل کیسه های خرید یا بازی با فرزندان یا نوه هایمان در هوای آزاد شود. دکتر کریستوفر دی جیوفانی رئیس بخش جراحی ارتوپدی در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد گفت “متاسفانه، اغلب بیماران زمانی به فکر درمان می افتند که خیلی دیر شده تا جایی که ما نمی توانیم درمان موثر و اساسی همیشگی را در اختیار آنان قرار بدهیم.”

نشانه های بیماری که پشت گوش می اندازیم

دکتر دی جیوفانی می گوید افراد معمولا به برخی علائم بیماری توجه نمی کنند، این نشانه ها شامل موارد زیر است:

پس پلانوس که به آن کف پای صاف هم اطلاق می شود یک بیماری پیش رونده است. عدم توجه به صافی کف پا احتمال پارگی تاندون ها و رباط ها و آرتروز و دشواری راه رفتن و کفش پوشیدن را افزایش می دهد.

پیچ خوردگی های مچ پا. پارگی یک یا چندین تاندون منجر به پیچ خوردگی مچ پا می شود. دکتر دی جیوفانی می گوید “هر چقدر تعداد تاندون های پاره شده بیشتر باشد پیچ خوردگی مچ پا بیشتر می شود. عدم درمان کامل این ناراحتی منجر به افزایش احتمال پیچ خوردگی عمیق تر و بالا رفتن ریسک در رفتگی مفصل مچ پا و ابتلا به آرتروز می شود.”

التهاب تاندون آشیل. کار کشیدن بیش از حد از پا یا کاهش حرکت ممکن است به التهاب در تاندون پشت پا منجر شود. دکتر دی جیوفانی در این زمینه می گوید “چنانچه این ناراحتی درمان نشود تا ماه ها یا سال ها ادامه خواهد یافت. اما درمان سریع احتمال ابتلا به دردهای مزمن یا حتی پارگی تاندون را کاهش می دهد.”

التهاب تاندون کف پایی یا فاشئیت پلانتار منجر به التهاب نوار ضخیمی از بافت در کف پا می شود که کارش ایجاد و پیشتیبانی از قوس پا است. این ناراحتی ممکن است با کف پای صاف یا استفاده نامعقول یا مفرط از پا در ارتباط باشد. دکتر دی جیوفانی می گوید “این عارضه در صورت عدم تشخیص و درمان زودهنگام ممکن است تا چندین ماه باعث بروز درد اجتناب پذیر شود.”

هالوکس والگوس اسم علمی قوز شست پا یا انحراف شست پا است. این عارضه بر اثر ایجاد برجستگی مفصلی است که شست را به کف پا متصل می کند. هالوکس والگوس در صورت عدم درمان منجر به خشکی مفاصل و آرتروز و انحرافات دیگر در شست پا و یا حتی دشواری پوشیدن کفش های اسنیکرز می شود.

ناخن فرورونده در گوشت. ناخن فرورونده در گوشت زمانی به وجود می آید که لب های ناخن (یک طرف یا هر دو طرف) در بافت نرم کنار ناخن فرو بروند. فرورفتن ناخن در بافت کنار گاهی باعث عفونت شدید می شود که در این صورت کار به عمل جراحی می کشد.

روش های درمان

روش های درمانی موارد یاد شده به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. البته در صورت تشخیص زودهنگام و درمان احتمال دشواری در راه رفتن در آینده به صفر می رسد.

بهترین راه درمان التهاب تاندون کف پایی گچ گرفتن در طول شب یا انجام حرکات کششی یا مصرف داروهای ضد التهاب یا تزریق استروئید است.

استراحت و گذاشتن کیسه یخ روی محل التهاب یا بالا نگه داشتن پا یا دست یابی به درمان طبیعی یا تغییر کفش یا لوسیون های موضعی یا ایجاد شوک و تاباندن اشعه به ناحیه درد و انجام عمل جراحی از راه های درمان التهاب تاندون آشیل به شمار می روند.

صافی کف پا معمولا با پوشیدن بریس ها و اورتوزها و انجام حرکات اصلاحی (شنا و یوگا) به جای تمرین های فعال (شنا) و پوشیدن اورتوزها یا کفی طبی و گاه انجام عمل زیبایی برطرف می شود.

عمل جراحی هالوكس والگس که گاهی آزار دهنده می شود بهترین راه درمان این عارضه به شمار می رود.

ناخن فرو رونده در گوشت را می توان به وسیله قرار دادن پا در آب ولرم و تغییر کفش و قرار دادن ژل های ضد التهاب و کشیدن کلی ناخن درمان کرد.

پیچ خوردگی های مچ پا عمدتا به خوبی درمان شده و مچ پا به زودی دوباره به حالت اول خود برمی گردد.

همین حالا از بروز این بیماری ها پیشگیری کنید

در صورت بروز هر گونه ناراحتی یا عارضه ای که بیش از چند هفته طول بکشد به پزشک خود مراجعه کنید. معاینات ضروری مربوط به پاها را دست کم هفته ای یک بار انجام دهید. دکتر دی جیوفانی می گوید “این معاینات تنها دو دقیقه طول می کشد.” ناخن های دست و پا و بخش بالایی و پایینی پاها را معاینه کنید تا از عدم وجود عفونت یا برآمدگی یا جوش و آکنه و لک یا نیش حشرات روی پوست خود مطمئن شوید. اگر نمی توانید پاهای خود را معاینه کنید برای این کار از آینه استفاده کنید یا از یک دوست بخواهید این کار را انجام دهد. اگر نمی توانید پاهای خود را به دقت ببینید از ذره بین استفاده کنید.”

بیماران مبتلا به نوروپاتی (آسیب های اعصاب محیطی که منجر به بی حسی می شود) باید هر روز پاهای خود را معاینه کنند. این عارضه معمولا در بیماران دیابتی یا افرادی که دچار علائم دیابت قبل از ابتلا به آن هستند تشدید می شود.

دکتر دی جیوفانی یادآور شد “زخم های کوچک بر اثر بی حسی ممکن است بزرگ تر شوند بدون اینکه فرد متوجه موضوع شود. این زخم ها بدون اینکه فرد بیمار متوجه شود عفونی می شوند.”

دکتر دی جیوفانی توصیه می کند که در صورت بروز ناراحتی در پاها یا مچ پاها باید هر سال یا دو سال یک بار برای معاینه پاها به متخصص ارتوپدی مراجعه کرد. البته مراجعه به دکتر در صورت نیاز باید افزایش یابد. فرد بیمار در چنین شرایطی باید از راه رفتن با پای برهنه خودداری کرده و کفش های راحت و مناسب پوشیده و انگشت های پاها را به شکل مستمر و مداوم تمیز کند.

 

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید