• شماره جدید
ورزش

گفت و گو با فریناز لاری، قهرمان کیک باکسینگ بانوان جهان

فریناز لاری
فریناز لاری
فریناز لاری

فریناز لاری، قهرمان زنان جهان در رشته کیک بوکسینگ سال ۲۰۱۳، در اول فروردین سال ۱۳۶۶ در شهر تهران متولد شد. او از همان کودکی به ورزش کردن علاقه داشت و در زمان نوجوانی ورزش را به صورت جدی‌تر ادامه داد.

او ورزش را ژیمناستیک شروع کرد، اما هدف فریناز تنها ورزش کردن نبود، بلکه او می‌خواست تا در مسابقات مختلف شرکت کند و موفقیت‌های کشوری و جهانی به دست آورد. از اینرو این موضوع را را مربی ژیمناستیک خود مطرح می‌کند.

فریناز لاری به مجله می‌گوید «مربی‌ام به من گفت که با ژیمناستیک در ایران به جایی نمی‌رسم و از آنجا که ژیمناستیک به نوعی مادر همه ورزش‌ها است من می‌توانم در رشته دیگر ورزشی فعالیت کنم.»

او به رشته‌های رزمی به ویژه رشته تکواندو علاقه خاصی داشت، اما پدر و مادر فریناز مخالف این موضوع بودند. فریناز می‌گوید «آنها رشته های رزمی را برای دختر دوست نداشتند. آن ها به من می گفتند که اگر رزمی کار کنم، درس نمی خوانم.»

علاقه فریناز لاری به ورزش باعث نشد تا او از درس عقب بماند، او تحصیلات خود را ادامه داد و در لیسانس خود را در رشته ریاضیات کاربردی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران گرفت.

فریناز لاری در سن ۱۸ سالگی با اولین حقوقش در کلاس کیک بوکسینگ ثبت نام کرد و به مدت یک سال در کلاس عمومی با دیگر دختران تهرانی تمرینات خود را ادامه داد، اما برای پیشرفت بیشتر تصمیم می‌گیرد تلاش مضاعفی از خود نشان دهد و مربی بهتر و خصوصی داشته باشد. او تمرینات خصوصی خود را با علی خنجری، کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ ایران آغاز می‌کند، البته در حال حاضر علی خنجری مربی و همسر فریناز لاری است.

علی خنجری، همسر فریناز لاری، قدیمی‌ترین عضو تیم ملی ایران در رشته‌های موی‌تای و کیک بوکسینگ  با 11 سال تجربه عضویت در تیم ملی کیک بوکسینگ است. او قهرمانی کیک بوکسینگ اروپا و آسیا را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

فریناز لاری در مورد تمرینات خصوصی که با خنجری داشته، می‌گوید: «من با حضور پدرم در قسمتی از خانه که به صورت  باشگاه درست کرده بودیم، تمرین می کردم.»

اگر چه به گفته فریناز لاری، تمرینات تیم ملی بانوانان ایران برخی اوقات زیر نظر مربی مرد انجام می‌شد که بازیکنان باید با حجاب اسلامی تمرین و ورزش می‌کردند.»

در سال ۱۳۷۸ (۲۰۰۸میلادی) فریناز لاری برای گذراندن چند دوره فشرده و مسابقه حرفه‌ای به مدت ۶ ماه به تایلند شهر بانکوک سفر می‌کند.

بعد از بازگشت از تایلند، جایگاه ثابت تیم ملی ایران را به دست می‌آورد و دوران طلایی ورزشی خود را آغاز می‌کند.

او برای اولین به عنوان تیم ملی ایران در مسابقات داخل سالن آسیا سال ۲۰۰۹ در ویتنام حضوی می‌یابد. فریناز لاری می‌گوید « از آنجا که اولین زن ایرانی بود که از تیم ملی کیک بوکسینگ به فینال رسیده بود، رییس جمهور وقت (محمود احمدی نژاد) برای دیدن بازی من به سالن آمده بود.»

او در این مسابقات مقام دوم، یعنی مدال نقره آسیا را از آن خود می‌کند. اما درخشش حرفه‌ای لاری از این مسابقات آغاز می‌شود و در مسابقات یعدی ادامه پیدا می‌کند.

فریناز لاری در مسابقات جهانی کیک بوکسینگ روسیه در سال ۲۰۱۱  شرکت می‌کند و قهرمان جهان می‌شود و مدال طلای این مسابقات را از آن خود می‌کند.

وی در سال بعد، در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۲ نفر دوم می‌شود و در آخرین مسابقه به عنوان عضو تیم ملی ایران در مسابقات جهانی برزیل سال ۲۰۱۳ بار دیگر مدال طلای جهان را از آن خود می‌کند و قهرمان کیک بوکسینگ زنان جهان می‌شود.

فریناز لاری از سال ۲۰۱۰ به همراه خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرده است. او بعد از ورود به کانادا علاوه بر ادامه تمرینات تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ادامه می‌دهد.

وی می‌گوید « اگر چه من در کانادا زندگی می‌کردم، اما فعالیت من با تیم ملی ایران قطع نشد و فعالیتم را با این تیم ادامه دادم.»

فریناز لاری که در کانادا زندگی می‌کرد، تمرینات خود را در همانجا ادامه داد و برای مسابقات در باشگاه‌های کانادا تمرین می‌کرد. در آن زمان، همسرش هنوز در ایران بود.  فریناز در باشگاه‌های کانادا بدون حجاب تمرینات خود را ادامه می‌داد اما در مسابقات تیم ملی ایران با حجاب کامل حضور پیدا می‌کرد.

وی می‌گوید «به من گفته بودند تبلیغ نکن، بدون حجاب عکس در شبکه‌های اجتماعی نگذار و زمانی که با تیم ملی هستی، باید با حجاب کامل حضور داشته باشی. من هم این موارد را رعایت می کردم و به مشکلی برنخوردم.»

قرداد تیم ملی ایران با فریناز لاری در سال ۲۰۱۳ تمام می‌شود و با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۴ از سوی تیم ملی ایران دعوت نمی‌شود، تصور می‌کند که فعالیتش به عنوان تیم ملی ایران به اتمام رسیده است. وی می‌گوید «در آن زمان من شهروند کانادا هم شده بودم و برای همین می‌خواستم به عنوان تیم ملی کانادا بازی کنم.»

فریناز لاری با این امید که می‌تواند در تیم ملی کانادا در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان در سال ۲۰۱۵ شرکت کند، به تمرینات خود ادامه می‌دهد. در همین میان، تیم ملی ایران از او دعوت می‌کند تا برای ایران بازی کند. وی می‌گوید « من این دعوت را قبول نکردم، چون نمی‌خواستم برای ایران بازی کنم.چون آن قدری که برای مردها ارزش قایل هستند، برای تیم ملی زنان ارزش قایل نیستند. من نسبت به بسیاری از آقایان از نظر مقام‌های کسب کرده بالاتر بودم اما همیشه به من بی‌احترامی می‌شد.»

فریناز لاری برای حضور در تیم ملی کاندا نیاز به رضایت کشور اصلی خود ، یعنی ایران داشت، اما انجمن کیک بوکسینگ ایران به او پاسخ درستی نداد. وی می‌گوید «به من دروغ گفتند. گفتند که به دلیل وفاداری باید دو سال معلق بمانم. من باور کردم و به آنها گفتم از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ دو سال شده است. اما آن‌ها گفتند از زمانی که کتبی اعلام می‌کنی، باید دو سال معلق بمانی. این داستان را برای رییس فدراسیون کیک بوکسینگ کانادا تعریف کردم اما او به من گفت چنین قانونی وجود ندارد. آن جا متوجه شدم که آن ها مانع تراشی می‌کنند.»

 فدراسیون کیک بوکسینگ کانادا سعی کرد تا این موضوع را حل کند؛ حتی این موضوع را به اطلاع سازمان جهانی کیک بوکسینگ رساند، اما موفقیتی حاصل نشد و ایران با حضور فریناز لاری در تیم ملی کانادا رضایت نداد: «من فکر می کنم به دلیل زن بودنم این رفتارها با من می‌شود چون همسرم 11 سال است که با تیم ملی کار می‌کند و هیچ مشکلی نداشته و جز محبت چیز دیگری ندیده اما قضیه برای من همیشه متفاوت بوده است.»

فریناز لاری سال ۲۰۱۵ را یک «سال بد» می‌داند، اما نگذاشت تا این تجربه تلخ مسیر موفقیتش را مسدود کند. او در اواخر سال ۲۰۱۵ در مسابقاتی در ایتالیا به عنوان شهروند کانادایی باز کرد. وی می‌گوید « در این مسابقات برای اولین بار در مسابقات بین‌المللی بدون حجاب حضور پیدا کردم و مسابقه را بردم.»

بعد از این مسابقات او به صورت آزاد در مسابقت کیک باکسینگ تایلند شرکت می‌کند که آن مسابقه را نیز می‌برد. در مسابقات تایلند، رییس سازمان جهانی رشته «موی تای» حضور داشت که از بازی فریناز لاری خیلی خوشش آمده بود. رشته ورزشی موی تای، رشته‌ای شبیه کیک بوکسینگ است: «رییس سازمان جهانی موی تای بعد از بازی پیش من آمد و گفت که از کار من خوشش آمده و در مورد محل اقامت و زندگی من سوال پرسید. او به من وعده داد که تمام تلاشش را می‌کند تا من بتوانم در تیم ملی مون‌تای کانادا بازی کنم چون پیش از این در تیم ملی موی تای ایران نبوده ام.»

فریناز لاری هم اکنون در مسابقات آزاد بین‌المللی مختلف به عنوان شهروند کانادایی حضور پیدا می‌کند. او در حال حاضر ۱۶۵ دقیقه در روز را به تمرین کردن اختصاص می‌دهد تا برای مسابقات ۱۶ نوامبر آماده شود.

او علاوه بر تمرین، مربی‌گری هم می‌کند. فریناز لاری که زن بودن را مانعی برای پیشرفت خود نمی‌داند به دیگر زنان خاورمیانه توصیه می‌کند که به خودشان باور داشته باشند. وی می‌گوید «زنان نباید به هیچ کس این اجازه را بدهند که به آنها بگوید استعداد ندارند، بلکه زنان باید برای موفقیت تلاش کنند و برای خواسته‌هایشان بجنگند.»

 

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید