• شماره جدید
خبر

ابهام درگسترش روابط ایران و گرجستان با توجه به تحریم ها

شهر تفلیس پایتخت گرجستان در سالهای اخیر مقصد گردشگری شمار زیادی از ایرانیان بوده است - عکس از گتی ایمیجز
شهر تفلیس پایتخت گرجستان در سالهای اخیر مقصد گردشگری شمار زیادی از ایرانیان بوده است - عکس از گتی ایمیجز
شهر تفلیس پایتخت گرجستان در سالهای اخیر مقصد گردشگری شمار زیادی از ایرانیان بوده است – عکس از گتی ایمیجز

اقدام اخیر دولت گرجستان در لغو رژیم بدون روادید با ایران نشانه دیگری بود مبنی بر اینکه روابط دو کشور آنطوری که دست کم مقامات ایران روی آن حساب می کردند به صورتی نامحدود در حال گسترش نیست.

وزارت امور خارجه گرجستان روز سه شنبه اخبار منتشره در رسانه های گروهی در خصوص لغو یکجانبه رژیم بدون روادید با ایران را تایید کرد، رژیمی که زیاد از عمر آن نمی گذشت و تنها از ۲۶ ژانویه سال ۲۰۱۱ برقرار شده بود.

با وجود آنکه در پی امضای قرارداد لغو روادید، مقامات دو طرف در این باره ابراز خوش بینی کرده بودند اما همواره در این زمینه بدبینی هایی هم وجود داشت، بدبینی هایی که شاید ریشه در ارتباط خوب مقامات گرجستان با غرب به ویژه آمریکا داشته است.

در اواخر سال ۲۰۱۰، رامین مهمانپرست معاون وقت وزارت خارجه ایران در سفر به تفلیس گفته بود برقراري روابط نزديك و دوستانه با گرجستان براي سياست خارجي تهران اولويت دارد. آقاي مهمانپرست بطور خاص تاكيد كرده بود كه كشور متبوع وي از تماميت ارضي گرجستان حمايت ميكند.

اگر چه بعضی کارشناسان در همان هنگام با ابراز بدبینی در این باره گفته بودند که روند بهبود سریع روابط تفلیس و تهران با سياست گرجستان در جهت همگرايي با ناتو و اروپا مغايرت دارد اما نينو كالاندادزه معاون وزير امور خارجه گرجستان در واکنش به این نظرات گفته بود كه “رژيم لغو روايد با ايران باعث تيرگي روابط گرجستان با ايالات متحده نخواهد شد زيرا تركيه هم كه عضو ناتو است، با تهران رژيم لغو رواديد دارد.”

در این میان سوسو تسينتسادزه رئيس آكادمي ديپلماتيك تفليس با طرح نظریه ای متفاوت گفته بود نزديكي سريع روابط بين تهران و تفليس، پاسخ مناسب مقامات گرجستان به “سهلانگاري غرب نسبت به منافع ملي گرجستان است. گرجستان نشان داد كه تصميمات مهم سياست خارجي كه با منافع ملي كشور ارتباط دارد، نه در واشنگتن و بروكسل بلكه در تفليس اتخاذ ميشود”.

اما با گذشت کمتر از سه سال، ظاهرا تحولات اخیر از جمله لغو قرارداد روادید و نیز بسته شدن حساب های بانکی حدود ۱۵۰ ایرانی در گرجستان بیشتر نظر بدبینانه درباره آینده گسترش این روابط را تأیید می کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال پیشتر در گزارشی نوشته بود که شماری از ایرانیان “وابسته به رژیم” به تاسیس شرکتهایی در گرجستان مبادرت کرده اند و در واکنش به این گزارش، دولت گرجستان وعده داد این موضوع را از نزدیک بررسی کند.

از سوی دیگر در هفتههای اخیر، وزارت خارجه گرجستان با ارسال اسناد متعددی برای مقامات ایالات متحده، از اقدامات خود در مورد تعهد به اعمال محدودیت تجاری و مالی علیه ایران سخن گفته و بر حمایت از مواضع کشورهای غربی در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تاکید کرده است.

سخنان روز چهارشنبه نخست وزیر گرجستان هم تأییدی بر این موضع گرجستان بود. بیدسینا ایوانیشویلی در مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به حفظ روابط دوستانه با ایران، گفت که دولتش به مصوبات سازمان ملل پایبند است. وی گفت: “ما به مصوبات سازمان ملل پایبندیم و در رابطه به ایران اجازه فعالیت های غیرقانونی را نمی دهیم.”

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید