• شماره جدید
خبر

ترکیب جدید نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران

شماری از هواداران محمد رضا عارف - عکس از گتی ایمیجز
شماری از هواداران محمد رضا عارف - عکس از گتی ایمیجز
شماری از هواداران محمد رضا عارف – عکس از گتی ایمیجز

در حالی که از روزها قبل زمزمه اجماع بین روحانی و عارف دو نامزد مورد حمایت ائتلاف اعتدالگرایان و اصلاح طلبان شنیده می شد، روز سه شنبه بالاخره عارف از نامزدی کناره گیری و راه را برای تقویت این ائتلاف در انتخابات باز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای مشاوران خاتمی در بیانیه اعلام حمایت رسمی از حسن روحانی آورده‌اند: پس از تشکیل کارگروه های ویژه و انجام گفتگوهای فشرده با نامزدهای محترم و شخصیت های برجسته ملی به ویژه آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی و اجرای نظرسنجی علمی در نهایت جناب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان نامزدی که امکان جذب آراء بیشتری دارد مناسب تشخیص داده شد.

از سوی دیگر پرس تی وی هم اعلام کرد سيد محمد خاتمي، رئيس جمهور پيشين و رهبر اصلاح‌طلبان ايران، حمايت رسمي خود را از نامزدي حسن روحاني براي يازدهمين دوره رياست جمهوري کشور اعلام کرده است. خاتمي، روز سه‌شنبه با صدور بيانيه ضمن ستايش و قدرداني از “احساس مسؤوليت” محمد رضا عارف، وي را “پيروز عرصه اخلاق و ادب و خيرخواهي و اصلاح طلبي” دانست و در نهايت حمايت رسمي خود را از نامزدي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري اعلام کرد.

در این میان محمد رضا عارف کناره گیری خود را تنها بر اساس درخواست آقای خاتمی دانسته و خود از نامزدی روحانی حمایت نکرده است.

حسن رسولي سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری ايرنا گفت: عارف به خواست جريان اصلاحات از نامزدي انتخابات كناره گيري كرده و انصراف وي به نفع حسن روحاني نبوده است.
وي گفت: اختلاف نظر روحاني و عارف در مسايل مختلف بارها در مناظرات تلويزيوني مشاهده شده است و اين دو نامزد با يكديگر هم سو نيستند.

صرف نظر از اختلاف نظر بین عارف و روحانی در هر حال حاضر تنها نامزد ائتلاف اعتدال گرایان و اصلاح طلبان یعنی حسن روحانی از یک سو در مقابل نامزدهای مستقل یعنی رضایی و غرضی و از سوی دیگر در رقابت با نامزدهای اصولگرایان قرار گرفته است که شاید مطرح ترین آنها جلیلی باشد. جلیلی به عنوان نامزدی شناخته می شود که مورد حمایت جبهه پایداری و نیز آیت الله مصباح یزدی قرار دارد.

البته در حالی که در روزهای آغازین تبلیغات ریاست جمهوری خبرهای زیادی از حمایت ضمنی دولت از جلیلی شنیده می شد، رییس‌جمهور ایران صبح سه شنبه در خوزستان این مطلب را تکذیب کرد. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه “آیا دولت گزینه خاصی در انتخابات دارد و از سعید جلیلی حمایت خواهد کرد یا خیر؟”، گفت: دولت گزینه خاصی ندارد و نه دولت و نه شخص بنده از فرد خاصی حمایت نخواهیم کرد.

از دید بسیاری از رأی دهندگان ایرانی، انتخابات ریاست جمهوری امسال بیش از آنکه آغاز دوره رئیس جمهوری جدید باشد، پایان دوره جنجالی ریاست جمهوری احمدی نژاد است.

احمدی‌نژاد روز سه شنبه در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بعد از اتمام دولت دهم به چه کار مشغول می‌شوید تنها لبخند زد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید