• شماره جدید
خبر

اس 300 روسی به سوریه رسید

سامانه موشکی اس 300 - پی ام یو 2
سامانه موشکی اس 300 - پی ام یو 2
سامانه موشکی اس 300 – پی ام یو 2

بشار اسد در گفت و گو با شبکه تلویزیونی لبنانی «المنار» گفت کشورش اولین محموله سامانه دفاع موشکی اس 300 را از روسیه دریافت کرده و دومین محموله اس 300 به زودی تحویل سوریه خواهد شد.

رییس جمهور سوریه در حالی خبر از تحویل موشک های زمین به هوای اس 300 داد که اتحادیه اروپا اجازه تحویل اسلحه به شورشیان سوری را صادر کرد.

سامانه دفاع موشکی اس 300 قابلیت هدفگیری هواپیماهای جنگی و موشک‌های هدایت شونده را دارد. اس 300 شبیه ترین سامانه دفاع موشکی به موشک‌های پاتریوت است که ناتو به رهبری آمریکا در اختیار ترکیه قرار داد. ترکیه موشک‌های پاتریوت را در مرزهایش با سوریه تعبیه کرد.

اسد با اعلام این خبر اضافه کرد: «بیش از صد هزار جنگجو هم اکنون در خاک سوریه حضور دارند که بیشتر آنها از مرزهای ترکیه و لبنان وارد خاک سوریه شدند و از حمایت تسلیحاتی و مالی قطر، عربستان سعودی و ترکیه برخوردار هستند.»

«دولت سوریه در برابر گروههای سوری که بخواهند برای آزادکردن منطقه اشغالی جولان اقدامات جنگی انجام دهند، نخواهد ایستاد. ارتش سوریه به هرنوع حمله اسرائیل متناسب با آن، بلافاصله پاسخ خواهد داد.»

شبکه تلویزیونی المیادین درخبری فوری اعلام کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل خواستار آماده باش نظامی به منظور آمادگی برای رویارویی با تنش های احتمالی جدید در منطقه شد.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تحویل موشک های اس 300 به سوریه از سوی روسیه حرکت متقابلی درپی تصمیم اخیر اتحادیه اروپا مبنی بر برداشتن تحریم تسلیحاتی شورشیان سوری است.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه روز چهارشنبه خاطر نشان کرده بود:«سوریه اجازه نمی‌دهد هر گونه تهاجم اسرائیل بدون اقدام تلافی‌جویانه و بی‌پاسخ بماند. اقدام تلافی‌جویانه متناسب با حجم حمله خواهد بود و از همان نوع سلاح‌ها نیز استفاده خواهد شد.»

روسیه هدف از ارسال این سامانه دفاع موشکی را جلوگیری از مداخله خارجی در امور سوریه اعلام کرده است.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید