• شماره جدید
خبر

سن بالا شاید به ردّ صلاحیت بیانجامد

هاشمی رفسنجانی در میان استقبال مردمی برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کرد
هاشمی رفسنجانی در میان استقبال مردمی برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کرد
هاشمی رفسنجانی در میان استقبال مردمی برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کرد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی عرب زبان ایرانی العالم درباره شرایط تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کرد شرایط سنی و جسمی آنان در نظر گرفته خواهد شد.

کدخدایی گفت: «درقانون تصریح نشده كه رییس جمهوری چه توانایی هایی داشته باشد، یا اینكه اگر سلامت كامل جسمی دارد یا ندارد درباره آن اظهار نظر كنیم؛ اما شرایط مندرج در اصل 115 كلی تلقی می شود خصوصا برای اشخاصی كه از یك مرحله عبور كردند و در گردونه رجال مذهبی و سیاسی قرار گرفتند، این افراد طبیعتا اشخاصی هستند كه باید تواناییهای جسمی لازم را داشته باشند.»

وی افزود: «تا این دوره اشخاص ثبت نام كننده سن بالا یا ناتوانی خاصی نداشتند كه بخواهیم به صورت رویه درباره آن اظهار نظرداشته باشیم، اما اگر فردی كه قصد به دست گرفتن یك پست كلان اداری را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت كار در روز باشد طبیعی است كه نمی تواند تایید شود، اینكه آیا شرایط جسمی در مباحث توانایی های رییس جمهوری مد نظر قرار خواهد گرفت یا خیر موضوعی است كه ممكن است آن را مد نظر قرار دهیم، اما هنوز بحثی درباره آن نشده است.»

باور عمومی بر این است که کدخدایی به ثبت نام کنندگان خاصی اشاره کرده و یا دست کم یکی از مصداق های بارز آن شخصی مانند هاشمی رفسنجانی است. به نظر می رسد که این اظهارات در واقع آماده کردن اذهان عمومی برای رد صلاحیت رفسنجانی است.

اگر حتی این اظهارات لزوما برای توجیه رد صلاحیت احتمالی رفسنجانی نیست، کمترین آسیبی که به کمپین وی زده، یادآوری سن بالای او به افکار عمومی است.

كدخدایی درباره نامه صد نماینده برای رد صلاحیت رفسنجانی و مشایی خاطرنشان كرد: «این همان پاسخ اول را دارد كه چون كشوری آزاد هستیم هر فرد یا گروه اظهار نظر می كند نسبت به افراد، اما شورای نگهبان نمی تواند درباره بررسی صلاحیتها به صحبتهایی توجه كند كه برخی از اقشار مردم می گویند، ما باید حجت داشته باشیم نسبت به اعلام نظری كه راجع به افراد ثبت نام كننده مطرح می شود، اگر قانون اجازه دهد افراد ثبت نام كنند، و صلاحیت داشته باشند ، اسامی مطرح شده فرقی برای این شورا ندارد.»

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید