• شماره جدید
خبر

رهبر جمهوری اسلامی سیاست‌های خودکفایی دفاعی را ابلاغ کرد

در سال 1388 موشک قاصدک در رژه ای برابر فرمانده کل قوا به نمایش گذاشته شد. عکس از گتی ایمجز
در سال 1388 موشک قاصدک در رژه ای برابر فرمانده کل قوا به نمایش گذاشته شد. عکس از گتی ایمجز
در سال 1388 موشک قاصدک در رژه ای برابر فرمانده کل قوا به نمایش گذاشته شد. عکس از گتی ایمجز

به طوری کلی، این سیاست‌ها بر لزوم تقویت، پیشرفت و متمرکز کردن نیروی دفاعی و امنیتی در جمهوری اسلامی ایران تأکید می‌کنند. تأکید بر ضرورت پیشرفت دفاع سایبری و ممنوعیت تأمین دفاع از خارج از کشور از مهمترین این سیاست‌ها هستند. تأمین دفاع و امنیت از خارج از کشور به صراحت «حتی‌الامکان» ممنوع عنوان شده است، مگر آنکه به نوعی با انتقال فناوری و دانش به کشور همراه باشد یا از منابع متنوع تأمین شود تا قطع تأمین خدمات دفاعی تهدیدی را متوجه کشور نکند.

مجمع تشخیص مصحلت نظام، مطابق بند یک اصل 110 قانون اساسی، وظیفه مشورت دادن به رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام را دارد. روند بررسی و تصویب این سیاست‌ها بیش از یک سال پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شده بود. اوایل دی‌ ماه گذشته، مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه‌ای با حضور اکثریت نمایندگان مجمع، قائم مقام فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، مدير اطلاعات و فناوري اطلاعات ارتش جمهوري اسلامي ايران، معاونت هاي آماد و پشتيباني و تحقيقات صنعتي کل نيروهاي مسلح و ارتش جمهوري اسلامي ايران به برررسی و تدوین سیاست‌های کلی خودکفایی دفاعی و امنیتی پرداخته بود.

تأکید بر خودکفایی دفاعی پیش از این در دیگر اسناد جمهوری اسلامی صورت گرفته است. در سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، که در سال 1382 توسط رهبر به سران قوه سه‌گانه ابلاغ شده بود، جامعه‌ ایرانی در افق 1404 به صورت «جامعه اي امن، مستقل و مقتدر با سامان دفاعي مبتني بر بازدارندگي همه جانبه و پيوستگي مردم و حکومت» ترسیم شده است. همچنين در قانون برنامه پنجم توسعه کشور، ارتقاي توانمندي هاي دفاعي و قدرت بازدارندگي به منظور دفاع از حاکميت، تماميت ارضي، منافع و امنيت ملي و مقابله با تهديدهاي خارجي و ايجاد توازن منطقه اي تصریح شده بود.

سیاست‌های کلی خودکفایی دفاعی و امنیتی ابلاغ شده به قرار زیر هستند:
1- توسعه و تعمیق فرهنگ خودباوری، خودکفایی، نوآوری و خلاقیت در تمام سطوح و ابعاد دفاعی و امنیتی.

2- ترویج نهضت نرم‌افزاری، تولید و توسعه علوم و فناوری و تحقیقات دفاعی و امنیتی و حرکت در مرزهای دانش با تاکید بر بومی‌سازی و روزآمدی.

3- دستیابی به فناوری‌های برتر مورد نیاز دفاعی و امنیتی حال و آینده با تاکید بر نوآوری و پشتیبانی از توسعه آنها.

4- تاکید بر خودکفایی کشور در سامانه‌ها، کالاها و خدمات اولویت‌دار دفاعی و امنیتی توام با بهسازی تجهیزات موجود و افزایش قابلیت و کارآیی آن.

5- ممنوعیت تامین نیازهای دفاعی و امنیتی از خارج کشور مگر در حد ضرورت و حتی الامکان با رعایت ملاحظات زیر:
– با اولویت انتقال فناوری.
– تامین آموزش و پشتیبانی.
– تامین از منابع متنوع.

6- برون‌سپاری و جلب مشارکت سایر بخش‌ها اعم از دولتی و غیردولتی در تامین نیازهای نیروهای مسلح با رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی.

7- جذب، توانمندسازی و به کارگیری نیروهای مستعد و نخبه با فراهم نمودن زمینه‌های رشد و تقویت آنان برای ارتقاء قابلیت‌های توسعه فناوری‌های دفاعی و امنیتی مورد نیاز کشور.
8- برقراری ارتباط و همکاری با دیگر کشورها در زمینه‌های علمی، تولیدی و تجاری کالاها و خدمات دفاعی و امنیتی برای دستیابی به اهداف سیاست‌های کلی خودکفایی دفاعی و امنیتی.

9- مقرون به‌صرفه‌سازی مسیر توسعه صنایع و فناوری‌های دفاعی و امنیتی کشور و ایجاد هم‌افزایی در فناوری‌های مورد نیاز.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید