• شماره جدید
ضمیمه

بحرین؛ پایتخت توریسم جهان عرب در سال 2013

خانه‌های شهر جدید عیسی در خلیج فارس – عکس از گتی ایمجز نوامبر 1968
خانه‌های شهر جدید عیسی در خلیج فارس – عکس از گتی ایمجز نوامبر 1968
خانه‌های شهر جدید عیسی در خلیج فارس – عکس از گتی ایمجز نوامبر 1968

در حالی سال جدید میلادی آغاز می‌شود که در این سال یعنی سال 2013، کشور بحرین به عنوان پایتخت توریستی جهان عرب نام گرفته است. این کشور اکنون در تدارک برگزاری رویدادها و فعالیت‌هایی برای جذب گردشگران از کشورهای مختلف جهان است.

انتخاب بحرین به عنوان پایتخت توریستی جهان عرب سال 2011، از سوی وزرای توریسم کشورهای عرب در همایش عقبه در کشور اردن و با توجه به ارزیابی‌های مثبت کارشناسان توریسم نسبت به زیرساخت‌های توریستی و کسب اعتبار در سایر زمینه‌های توریستی در بحرین اتخاذ شد.

اما بحرین، در حالی پرونده سال 2012 را می‌بندد که در این سال پایتخت فرهنگی جهان عرب نیز بود. در واقع این دو سال پیاپی، سال‌های خوش‌یمن و پرباری برای این کشور عربی بوده و است. این درحالی است که کشور بحرین علاوه بر پایتختی توریسم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب در سال آینده – 2012 نیز شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، وزیر فرهنگ بحرین پس از انتخاب این کشور به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب در سال 2013، اظهار داشت که این تصمیم کشورهای عرب اثبات می‌کند که بحرین توان میزبانی برای برگزاری همایش‌ها و نیز توانایی حضور برجسته‌تر در تمامی حوزه‌های بین‌المللی را دارد.

وی گفت: «انتخاب بحرین به عنوان پایتخت توریسم عرب در 2013 دستاورد مهمی افزون بر موفقیت‌های به دست آمده در دهه گذشته است.» وزیر فرهنگ بحرین همچنین بر ضرورت حل مشکلات و ادامه تلاش‌های مستمر برای کسب اطمینان از تداوم دستاوردهای به دست آمده برای بحرین تحت اصلاحات مورد نظر از سوی پادشاه این کشور تأکید کرد.

مسجدی در منامه در بحرین – عکس گتی ایمجز سال 1953
مسجدی در منامه در بحرین – عکس گتی ایمجز سال 1953

همچنین وزیر فرهنگ بحرین چندی پیش به فرانسه آمده بود و در مؤسسه جهان عرب، که در پاریس واقع است، به تشریح برنامه‌های این کشور در سال 2013 پرداخت. بحرین در میان کشورهای عربی، به لحاظ مساحت، کشور کوچکی است، اما جاذبه‌های توریستی و فرهنگی بسیاری دارد.

بحرین در همسایگی ایران، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی قرار دارد و مجموعه‌ای از جزایر بزرگ و کوچک است. سواحل بحرین بسیار دیدنی است و بسیاری از ورزش‌های آبی در گرمای همیشگی آب خلیج فارس انجام می‌گیرد که قایقرانی و شیرجه در این آب‌ها بسیار متداول است. همچنین بیابان‌های گرم بحرین و درخت‌های خرمای این کشور نیز مشهور است.

قلعه بحرین، قلعه رفاع، قلعه عراد، موزه ملی بحرین، مسجد خمیس، مسجد سیادی، جزیره حوار، خانه سیادی، باب البحرین، بر صخیر، خانه جسره، و خانه شیخ عیسی بن علی، هم از جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی بحرین است.

همچنین به گزارش یکی از سایت‌های مذهبی، مسجد فاتح در بحرین كه به مسجد بزرگ این کشور معروف است، با 7 هزار نفر ظرفیت، هجدهمین مسجد بزرگ جهان است كه گنبد عظیم آن از فایبرگلاس خالص ساخته شده است كه با 22 متر عرض و 16 متر ارتفاع بیش از 60 هزار كیلو وزن دارد، و دو مناره این مسجد نیز بیش از 70 متر ارتفاع دارد.

ساخت این مسجد كه رسماً از سال 1988 افتتاح شد، بیش از 5 سال به طول انجامیده است. مساحت محوطه مسجد فاتح، 150 هزار متر مربع است و در بخش از آن كتابخانه ملی بحرین قرار گرفته است. این مسجد یكی از جاذبه‌های توریستی بحرین است و برخلاف برخی مساجد، ورود غیرمسلمانان نیز به آن آزاد است.

مقام‌های بحرینی، طی مدت اخیر تلاش کرده‌اند تا از طریق جشنواره‌ها، احیای مکان‌های باستانی و کهن و نمایش عتیقه‌جات و نشانه‌های مهم تاریخی آن، جنبه توریستی و فرهنگی این کشور عربی را برجسته کنند. به عنوان نمونه، چندی پیش طرح تبدیل بازار یا «سوق باب البحرین» که یک بازار قدیمی و سنتی در کشور بحرین است، به یک بازار صرفا توریستی با حذف فروشگاه‌های عرضه‌کننده کالاهای غیر توریستی اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین، عرضه کالاهایی چون صنایع دستی، انواع سوغاتی، میوه‌های محلی، خرما، انواع لباس و پارچه‌های محلی ، طلا و نقره و جواهرات ساخت بحرین و نیز رستوران‌ها و مراکز تهیه خوراک‌های سنتی جایگزین کالاهای مدرن شده‌اند.

همچنین مقام‌های بحرینی تأکید دارند که در این بازار تولیدات منحصر به فرد بحرین که این کشور به آن کالاها شهرت دارد، عرضه شود، زیرا این قبیل کالاها عمدتا مورد توجه گردشگران خارجی است. به همین دلیل، «سوق الباب» به عنوان تجربه‌ای کاملا متفاوت برای توریست‌ها جذاب است.

امکانات گردشگری بحرین نیز از جمله هتل‌ها، تفریحگاه‌ها و سواحل و خدمات گردشگری تنوع پیدا کرده است. همچنین آموزش گردشگری در بحرین نیز یکی دیگر از مواردی است که مورد توجه مسؤولان این کشور بوده است. بحرین در سال‌های گذشته نیز کارنامه خوبی در زمینه گردشگری دارد. به عنوان نمونه، دو سال پیش بحرین با جذب 150 هزار توریست خارجی و حضور نزدیک به هفتاد کشتی در بنادر این کشور توریسم دریایی خود را به جایگاه خوبی در میان کشورهای خلیج فارس رساند.

بر اساس گزارشی که سال 2010 منتشر شد، بحرین با اجرای طرح‌های ویژه و فعالیت بیش از صد خط کشتی‌رانی در فصل کشتی‌رانی، در صدد جذب توریست‌ها از سرتاسر خاورمیانه واروپا بوده است. همچنین مقامات بحرین اعلام کردند که بحرین قرار نیست که به عنوان یک مقصد تجاری همگانی مبدل شود بلکه در نظر دارد با تمرکز بر ارتقای کیفیت به جای کمیت مبنایی برای رشد و توسعه و جلب توجه توریست‌ها به میراث غنی این کشور باشد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مصطفی خلجی
مصطفی خلجی دانش‌آموخته ادبیات فرانسه در دانشگاه شهید بهشتی (ملی ایران)، روزنامه‌نگاری در مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها، و زبان عربی در مؤسسه بورقیبه تونس است. او پس از ویراستاری چند کتاب در سال 1380 حرفه‌ خود را با روزنامه‌نگاری در حوزه فرهنگ برای رسانه‌های فارسی‌زبان داخل و خارج ایران ادامه داد. خلجی اکنون ساکن فرانسه و به ادامه تحصیل مشغول است. خلجی در حال حاضر وبلاگ ضمیمه را به روز می‌کند.

‏1 دیدگاه

  1. اینکه بحرین به عنوان چنین پایتختی انتخاب شده کاملا سیاسیه، مشخصه هدفش سرپوش گذاشتن بر اعتراضات در این کشور است. همانطور که نویسنده گزارش شما هم هیچ اشاره ای نکرد که توی این دو سال که بحرین داره دوپینگ میشه یه خبرهایی هم هست.
    نویسنده شما آنقدر این باره کوشا بوده که رقم 150 هزار توریست رو رقم خوبی در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس معرفی کرده! یعنی 150 هزار تای بحرین رو مقایسه کرده با میلیون ها نفری که میرن دبی (امارات) یا میلیونها نفری که میرن عربستان (توریست مذهبی)، یا همینطور عراق و کویت و قطر … به جای اینکه با هجله در وصف و ستایش یک اقدام سیاسی – نمادین گزارش نوشت و مهر تائید روش زد خوبه یه کم فکر کرد و مستقلانه گزارش تهیه کرد.

پاسخی بگذارید