• شماره جدید
خبر

جنگ سرد دولت‌هاي ايران و عربستان باعث دلسردي مسلمانان می‌شود

سایت همکاری‌های خبری شیعه، شفقنا در گفت وگویی مکتوب با آیت الله هاشمی رفسنجانی، موضوعات مختلف جهان اسلام و شیعیان از جمله روابط ایران و عربستان را به بحث گذاشته است.

هاشمی رفسنجانی درباره وقوع بیداری اسلامی یا انقلاب های عربی که منجر به سقوط دیکتاتورهای عربی شده است و هنوز هم در کشورهای مختلف ادامه دارد به شفقنا می گوید: از سال ها پيش براي كساني كه با الفباي سياست آشنا هستند، قابل پيش بيني بود كه بالاخره ظلم حاكمان استبدادي در كشورهاي عربي روزي كاسه صبر مردم را لبريز مي‌كند و مردم وقتي با همه وجود خويش درك كنند كه زندگي آنها مرگ تدريجي است، بر مي‌خيزند. ديگر گذشت آن زماني كه پادشاه مستبد در آخرين روزهاي زندگي خود، تاج پادشاهي را بر سر فرزندان خود مي‌گذاشت و مردم هم صُم و بُكم ، اطاعت مي‌كردند.

در عصر انفجار اطلاعات كه هر كس مي‌تواند با زدن چند كليد و دگمه، به آخرين اطلاعات گوشه و كنار دنيا حتي در منزل دست يابد، نمي‌توان به خاطر ناآگاهي بر مردم حكومت كرد. مردم آگاه، همه چيز را درباره وظايف ملت‌ها در قبال حكومت‌ها مي‌دانند و سعي مي‌كنند به وظايف خويش عمل كنند، ولي مطالبات آنها از حقوقي كه حكومت‌ها در قبال ملت ‌ها دارند، جدّي خواهد بود.

او بیان می کند: طوفان ياسي كه اين روزها، بعضي از كشورهاي عربي را در نورديده، مطمئناً محدود به همين چند كشور نمي‌شود و به زودي منشأ تحولات عميقي در آينده جهان اسلام و حتّي دنياي بين‌الملل خواهد شد.

بعيد نيست كه اين قبيل اعتراضات به منطقه قفقاز و آسياي ميانه و حتّي به كشورهاي اروپايي هم برسد كه رسيده است چون آنچه كه اين روزها به اسم دموكراسي و رعايت حقوق بشر در كشورهاي غربي اتفاق مي‌افتد، تنها لعابي از دموكراسي است كه بر پيكره اقدامات استبدادي خويش كشيده‌اند.

رفسنجانی یادآوری می کند: همين الان به انتخابات در آمريكا توجه كنيد كه ميدان فقط براي دو حزب باز است و احزاب ديگر اگر مي‌خواهند حرفي براي گفتن داشته باشند، بايد زير لواي جمهوري خواهان يا دمكرات‌ها بروند.

مطمئن باشيد ذات انساني به گونه‌اي خلق شده كه ظلم و ستم را به هر شكلي و با هر نامي كه باشد، تحمل نمي‌كند، فقط انواع واكنش‌ ملت‌ها متفاوت است و حركتي كه اين روزها در مصر ، تونس، الجزاير، يمن، اردن، بحرين، كويت، عربستان و ديگر مناطق شاهد آن هستيم، يك نوع واكنش‌ به استبداد و استعمار است.

او تاکید می کند: آنچه كه مردم كشورهاي عربي و قيام‌هاي مردمي منطقه را زجر مي‌دهد و باعث كندي حركت آنها مي‌شود، عدم وجود يك رهبر جامع الاطراف مثل امام (ره) است. رهبري كه همه گروه هاي سياسي و مذهبي در ايران او را به عنوان مرجع ديني و مقتداي سياسي قبول داشتند. حتماً تاريخ انقلاب اسلامي در زمان مبارزه را مي‌دانيد كه امام 15 سال از وطن تبعيد بودند، امّا با نوارهاي سخنراني و اعلاميه‌ها و شاگردان خود، مبارزه را هدايت مي‌كردند. امتيازي كه كشورهاي عربي ندارند.

اخوان‌المسلمين در مصر، با سابقه طولاني مبارزاتي و آقاي البرادعي با سابقه مديريتي در سطوح بين‌المللي، نمي‌توانند مرجع مطمئني براي مردم در مبارزه باشند.

رفسنجانی می‌گوید: مردم از آنها فرهنگ صنعتي شدن غربي را نمي‌خواهند بلكه انتظار دارند با داشته‌هاي ديني كه سعادت دنيا و آخرت را در خود نهفته دارد، به گونه‌اي برنامه ريزي كنند كه به قول علماي علم اقتصاد، شاخص‌هاي جدول ضريب جيني به نفع فقرا اصلاح شود. جامعه با رونق اشتغال به سوي رونق اقتصادي برود.

به جاي اينكه هر روز يك ماهي به عنوان سهميه به آنان بدهند، يك تور ماهيگيري به آنها بدهند و بگويند خودتان صيد كنيد و مازاد نيازهاي خود را با مسيرهايي كه براي شما تسهيل مي‌كنيم، صادرات كنيد. اگر چنين باشد ديگر نبايد نسبت به ثبات باورهاي ديني، سياسي و اجتماعي ملت‌ها نگران بود مگر مردم از حكومت‌ها چه مي‌خواهند؟ آنچه كه مردم ليبي را آن گونه به خيابان ها كشاند، بهره مندي حاكمان از حداكثري‌هاي زندگي نبود، بلكه عدم بهره‌مندي مردم از حداقل ها بود.

به هر حال آنچه كه اين روزها در بعضي از كشورهاي اسلامي در حال اتفاق است، پديده‌هاي بسيار مبارك اجتماعي، سياسي و حتّي ديني است، ولي بايد مواظبت شود تا نتيجه آن ديكتاتوري ديني و افراطي نشود كه باعث بدنامي اسلام خواهد شد و نسل جوان را كه به خاطر طبيعت جواني به دنبال سؤالات فراوان است، نااميد مي‌كند.

هاشمی رفسنجانی که هم در دوره ریاست جمهوری اش در ایران و هم پس از آن روابط نسبتا خوبی با عربستان داشته درباره نقش ایران و عربستان در جهان اسلام و روابط این دو کشور بیان می کند: با هر نگاهي كه بخواهيم جهان اسلام را مورد بررسي قرار دهيم، ايران و عربستان جزو بزرگترين و مهمترين كشورهاي اسلامي هستند. از لحاظ جغرافيايي، هر دو كشور در يكي از سوق الجيشي‌ترين مناطق جهان قرار دارند كه از دو سو به آب هاي دريايي راه دارند. از لحاظ منابع انرژي، هر دو كشور در نفت و گاز مقام اوّل و دوّم را دارند و از لحاظ جمعيت، پرجمعيت‌ترين كشورهاي اسلامي هستند.

از لحاظ سياسي، هر دو كشور مطمع نظر غرب و شرق بودند و هستند و حتّي اگر بخواهيم در درون جامعه اسلامي و با رويكرد شيعه و سني، جايگاه ايران و عربستان را بررسي كنيم، باز ايران با حداكثر شيعه و حداقل سني و عربستان با حداقل شيعه و حداكثر سني، از كشورهايي هستند كه اگر جلوي افراطي ها را بگيرند و در سياست خارجي تحت تأثر القائات ديگران قرار نگيرند، مي‌توانند مايه آرامش كشورهاي اسلامي و ملت‌هاي مسلمان شوند. مخصوصاً كه عربستان به خاطر مكه و مدينه، قداستي در بين مسلمانان دارد كه نمي‌توان به خاطر مسايل زودگذر سياسي، مردم را از سفر حج تمتع و عمره مفرده محروم كرد.

او بیان می کند: حاكمان هر دو كشور بايد توجه داشته باشند كه روابط اين دو كشور بايد بسيار فراتر از معادلات سياسي باشد. جنگ سرد دولت‌هاي ايران و عربستان باعث دلسردي مسلمانان و موجب هدر رفتن سرمايه‌هاي مسلمين مي‌شود.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید