• شماره جدید
شناسنامه

ماهر اسد، برادر بشار اسد رییس‌جمهور سوریه

برادران اسد، بشار و ماهر در مراسم خاکسپاری پدرشان حافظ اسد
برادران اسد، بشار و ماهر در مراسم خاکسپاری پدرشان حافظ اسد
برادران اسد، بشار و ماهر در مراسم خاکسپاری پدرشان حافظ اسد

در آوریل ( فروردين ) گذشته ، با تشدید بحران در سوریه ، و توجه افکار عمومی جهان به عملیات نظامی در لیبی ، مجله «فوغ» تحقيقى درمورد بانوى اول سوریه ، أسما أسد، همراه باعکس خانوادگى او و فرزندان او، منتشركرده كه نشان می دهد همسر او ، بشار اسد براى برداشتن بازى فرزند خود به سمت پايين خم شده أست.

أما با وجود سادگی عکس ، که قوی ترين مرد سوریه به عنوان پدر طبیعی یک خانواده ، آن هم در زمانى كه متهم به قتل و شکنجه هزاران هزار از هموطنان خود و شاید برخی از آنان مانند هم سن و سالهاى پسرش باشند را نشان ميدهد.
پس از منتشر شدن أين گزارش و سرتيتر بودن آن در رسانه ها، برخی ها مجله «فوغ» را متهم به نادیده گرفتن وقایع در سوریه ، و اینکه داستان كامل نيست كردند.

قدرت مطلق

چگونه بشار اسد توانست قدرت مطلق خود را در أين بحران بالا نگه دارد، و چگونه اوقادر به محو و پاک کردن آثار خون إز دستان خود شده درحالى كه خود را پدرى مهربان و علاقمند به خانواده أش جلوه ميدهد ؟
بهترین پاسخ به این سوال این است که در جستجوى أشخاص غايب در عكس خانوادگى باشيم.
يك ماه بعد ، عكس ديگرى منتشر شد، كه اشاره به جنبه های دیگری از دوران حكومت این خانواده دارد ، و در یک فیلم ضبط شده مردى ديده ميشود كه شباهت بسيارى به ماهر اسد ، برادر بشار دارد، كه در مقابل یک گروه از معترضان غیر مسلح در دمشق ایستاده است .

رسانه ها در تلاش بودند هویت ماهر را شناسايى و تایید كنند، پلیس براى حفظ قدرت مانند سپر او را أحاطه وحمايت مى كردند، که به احتمال زیاد از چهره های مهم در دمشق باشد ، پس از آن جوش و خروش مرد تفنگ خود را بيرون آورده و هر چه می توانست گولوله و گاز اشک آور به سمت جمعيتى كه فرياد زنان خواستار پایان دادن به دوران حكومت اسد بودند شليك كرد.

أين بار أولى نيست كه چنین صحنه هايى ديده ميشود ، یک مرد با نفوذ سوری در صحنه اى از خشونت ، ماهر اسد ، 43 ساله و برادر کوچکتر از رئيس جمهور است.

او برخلاف برادر خود ، بشار ، دور از جرياناتى كه پدرشان حافظ أسد را أحاطه كرده بود بزرگ شد.

ماهر در ابتدا به تحصيل مدريت بازگانى در دمشق پرداخت ، و سپس به دنبال جای پای پدر ، به عضویت نظامی در آمد، در حالی که ریحان برادر سوم نامزد پست ریاست جمهوری پس از پدرش حافظ اسد بود.

با این حال مسیر تاریخ سوریه به طور چشمگیر و نمايشى تغير يافت .
در ساعات اولیه از روز 6 (ژانویه) سال 1994 ، زمانی که ریحان در حال رانندگی با سرعت زیاد در مه سنگین ، برای رسيدن به فرودگاه دمشق با یک مانع موتور سیکلت تصادف كرد و در راه بيمارستان درگذشت.

در آن لحظه ، رئیس جمهور حافظ اسد به دو فرزندش بشار و ماهر خيره شده بود
او ترجیح مى داد پسر چشم پزشك و زيبا سيماى خود كه در لندن زندگى ميكرد را جانشين قرار دهد، آن هم بدليل شخصيت آرام بشار و نه شخصيت تحریک پذیر ماهر.

در ماه اکتبر (مهر) سال 1999 ، چند ماه قبل از مرگ پدر ، گزارشها حاكى أز آن بود که ماهر بعد إز جدال با آصف شوكت داماد خانواده به سمت او شليك و أو را أز ناحيه معده زخمى كرد .
اگر چه این حادثه خطرناك نبود أما شهرت ماهر آلوده شد و براى پست رياست جمهورى مناسب نبود ، بعداز مدت يكسال بشار رياست جمهورى را به ارث برد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید